Nacházíte se:

Analýza místa a zapojení veřejnosti do projektu úprav historického Římského náměstí v Brně

Kvalitní návrh na obnovu náměstí předchází důkladná analýza místa a zadání

Rok realizace: 2010

Zadavatel a financování:  Magistrát města Brna

Toto malé náměstí patří k nejvíce dochovaným místům v historickém jádru Brna. Vznikem několika proluk, nepříliš kvalitních dostaveb domů a nedostatečnou údržbou místo postupně chátrá. Pro jeho obnovu se město Brno rozhodlo vypsat architektonickou soutěž. Experti z Nadace Partnerství prováděli analýzu místa před vypsáním soutěže. Zahrnovala pozorování sociální aktivity uživatelů místa, podrobné sledování a sčítání chodců v různou denní dobu (všední den, víkend), identifikaci hlavních problému a kvalit místa. V další fázi proběhly rozhovory s vlastníky okolních nemovitostí a u široké veřejnosti zjišťovaly, k čemu by toto místo mělo sloužit především.

Co realizace přinesla?

Výsledkem byla detailní analýza místa, sada doporučení a zásad pro návrh nového rozmístění funkcí v daném místě. Tento dokument sloužil magistrátu města Brna jako podklad pro vypsání soutěže o architektonický návrh rekonstrukce náměstí. Architektům, kteří se přihlásili do soutěže, analýza pomohla při vytváření návrhu vycházet z reálných potřeb a podmínek místa.

„Při práci s veřejnými prostory potřebujeme nejprve podrobnou analýzu. Je přeci důležité nejdříve prohlédnout pacienta a teprve pak předepsat lék. Nejdříve diagnóza, potom léčba.“

Jan Gehl, dánský architekt a urbanista

Kontakty

Luboš Kala

ředitel Partnerství, o.p.s., koordinátor monitoringu pěších a cyklistů, pronájem a prodej sčítačů
e-mail:
telefon: (+420) 515 903 119
mobil: (+420) 777 184 172
zavřít
zavřít